اصطلاحات بین المللی در گمرک , رویه کابوتاژ , مبادلات مرزی , مسافر

اصطلاحات بین المللی در گمرک , رویه کابوتاژ , مبادلات مرزی , مسافر

در ادامه به تشریح برخی اصطلاحات بین المللی گمرک از جمله مبادلات مرزی و کابوتاژ می پردازیم. شرکت ترخیص کار

عامل اقتصادی مجاز در گمرک

Autorized Economic Operator (AEO)

طرفی است که در جا به جایی بین المللی کالا، با هر کارکردی که به وسیله یا از طرف یک اداره گمرک، با پیروی از سازمان جهانی گمرک ( WCO ) یا استاندارد های تضمین زنجیره ای تدارک که معادل ضوابط آن سازمان باشد، مشارکت داشته باشد. این عوامل ممکن است تولیدکنندگان صنعتی ، واردکنندگان ، صادرکنندگان ، کارگزاران ، متصدیان حمل و نقل ، اتحادیه ها ، واسطه ها ، بنادر ، فرودگاه ها ، متصدیان پایانه ها ، مجموعه عوامل (کارورها) ، انبارها ، توزیع کنندگان و کارگزاران بار را شامل شود. ترخیص کار گمرک

راه های مورد تایید گمرک

Customs Approved Rout

هر جاده، راه آهن، آبراه، راه هوایی و هر راه دیگر (خط لوله و غیره) که باید برای واردات، ترانزیت گمرکی و صدور کالا استفاده می شود.

اصطلاحات بین المللی در گمرک , رویه کابوتاژ , مبادلات مرزی , مسافر

اصطلاحات بین المللی در گمرک , رویه کابوتاژ , مبادلات مرزی , مسافر | ترخیص کالا

تصمیم در گمرک

Decision

عمل فردی است که به موجب آن گمرک نسبت به موضوع مربوط به قانون گمرکی تصمیم گیری می کند. شرکت ترخیص کالا

 

شرکت بازرگانی واردات و صادرات

خدمات بازرگانی ، ترخیص کالا و ثبت سفارش واردات کالا تخصص ماست

شرکت ترخیص کالا و بازرگانی صادرات و وارداتترخیص کارا “در تمام حوزه های خدمات بازرگانی، واردات کالا ، صادرات، ترخیص کالا از گمرک و … به ارائه خدمات می پردازد.

شما می توانید برای ثبت سفارش کالا از چین ،  واردات کالا از چین ، واردات از ترکیه ، واردات از آلمان , واردات از ایتالیا  واردات از چین , صادرات به عراق و از سایر کشور ها با ما تماس بگیرید.

برای تماس با کارشناسان شرکت بازرگانی و ترخیص کارا می توانید از طریق شماره های زیر اقدام فرمایید :

۰۲۱۲۲۶۳۹۵۷۹  – ۰۲۱۲۲۶۳۹۵۸۰

 

واردات و صادرات و ترخیص کالا در مبادلات مرزی

Frontier Traffic

واردات و صادرات که به وسیله ی ساکنین منطقه مرزی بین دو منطقه مرزی مجاور انجام می شود. مبادلات مرزی ممکن است تابع مقررات خاص گمرکی باشد. نوعی از مبادله کالا بین ساکنین مناطق مرزی یک کشور با کشورهای همجوار است . این نوع مبادله از زمانهای بسیار دور معمول و بخشی از حجم تجارت را تشکیل می داد، هم اکنون نیز میزان قابل ملاحظه ای از واردات که تحت همین عنوان صورت می گیرد در حدود سه درصد کل واردات رسمی کشور است. مبادلات مرزی جدا از مقررات عمومی صادرات و واردات معمولا درکشورهایی که این رویه هنوز وجود دارد، دارای قانون ویژه ای است.
در ایران نیز مبادلات مرزی مقررات ویژه ای دارد، که به موجب آن اشخاصی که مشمول مبادلات مرزی هستند از آن استفاده می کنند. مبادلات مرزی را بیشترتحت عنوان « تعاونی مرزنشینان » می شناسند، که درحقیقت این تعاونی ها نتیحه اجتماع اشخاص حقیقی مشمول مبادلات مرزی، یعنی ساکنین نقاطی از استانهای مرزی هستند که به وسیله وزارت کشور تعیین و معرفی می شوند که به وسیله ادارات بازرگانی استان های نقاط مرزی برای آن ها کارت مبادلات مرزی صادر می شود ، و اين اشخاص می توانند در سال یک بار مبادرت به ورود کالاهایی نمایند که فهرست آن ها را در مقررات مربوط برای اطلاع آن ها منتشر کرده اند؛ همچنین با رعایت سقف تعیین شده برای واردات ، کالا صادر نمایند ، منتهی از آنجا که درعمل این اشخاص به طور مستقل قادر به انجام این کار نیستند پيش بینی شده است که در قالب تعاونی موسوم به تعاونی مرزنشینان در هر نقطه فعالیت های خود را شروع نمایند. در ضمن مبادلات مرزی با آنچه به عنوان مبادلات پایاپای مرزی ( پیله وری ) نامیده می شود متفاوت است. در ایران این تعاونی ها فعالیت خود را در بازارچه های مرزی متمرکز می نمایند.

 

حقوق مالکیت فردی در گمرک

Intellectual Property Rights

عبارتند از حقوق زیر:

  • حق طبع و نشر ( کپی رایت ) و حقوق مرتبط:
  • عللائم تجاری: هرگونه نشانه شامل کلمات، اسامی، حروف، اعداد، عناصر مجازی و ترکیبات رنگ ها یا ترکیباتی از این ها که توسط سازنده یا بازرگان برای شناسایی کالاهایشان و تمایز آن ها از کالا های ساخته شده یا فروخته شده توسط دیگران استفاده می شود.
  • نشانه های جغرافیایی، مشخص کننده مبدا یک کالا در قلمرو یک دولت یا یک منطقه یا یک محل در آن قلمرو است، که کیفیت معین، شهرت یا سایر ویژگی های کالا را اساسا منتسب به مبدا جغرافیایی آن می کند.
  • طرح های صنعتی
  • حق ثبت اختراعی که برای اختراعات اعم از محصولات یا فرایندها در همه زمینه های فن آوری مشروط بر این که جدید و متضمن یک گام ابتکاری بوده و قابلیت کاربرد داشته باشد، در دسترس خواهد بود.
  • طرح اولیه ( جای نگارها ) مدارهای یکپارچه: خواه طرح های اولیه حفاظت شده یا مدارهای بسته ای که در آن ها یک طرح اولیه حفاظت شده گنجانده شده است.
  • حفاظت از اطلاعات افشا نشده مانند، اسرار تجاری و سایر اطلاعات محرمانه مربوط به کسب و کار

 

این واژه توسط سازمان جهانی مالکیت فکری تعریف شده است.

این یک تعریف کلی است و ادارات گمرک به موافقت نامه راجع به جنبه های مرتبط با تجارت بین المللی حقوق مالکیت فکری ( TRIPS )، شامل تجارت کالا های تقلبی در کاربرد آن ها از قوانین مربوط به حقوق مالکیت فکری رجوع کنند.

بیشتر بخوانید : اخبار گمرک

مراسلات

Letter- Post Items

عبارت است از نامه ها، اوراق چاپی، نوشته ها برای نابینایان و بسته های کوچک که در متون قانونی اتحادیه جهانی پست که در حال حاضر نافذ هستند به عنوان مراسلات پستی توصیف شده است.

طبق متون قانونی اتحادیه جهانی پست، بعضی مراسلات پستی معین باید با فرم اظهارنامه گمرکی CN23/CN22 برحسب مورد همراه باشد.

 

شخص در گمرک

Person

شامل اشخاص حقیقی و حقوقی است مگر این که قرائن مستلزم تعریف دیگری است.

 

لوازم شخصی در گمرک

Personal Effects

تمامی کالا های مشتمل بر نو و مستعمل که مسافر با ملاحظه ی شرایط سفر به طور معقولی طی سفر برای استفاده ی شخصی به آن احتیاج دارد، ولی شامل کالا هایی که برای مقاصد بازرگانی واردات و ترخیص کالا توسط ترخیص کار یا صادرات شود نمی شود.

 

مرسولات پستی در گمرک

Postal Items

نامه ها و بسته های پستی به گونه ای که در متون قانونی اتحادیه جهانی پست که در حال حاضر نافذ هستند توسط ادارات پست یا برای خدمات پستی حمل می شوند. ترخیص از گمرک

 

بسته های پستی ( امانات پستی ) در گمرک

Postal Parcels

اقلامی را بسته های پستی می نامند که با متون قانون اسناد اتحادیه جهانی پست که در حال حاضر  نافذ هستند منطبق باشد.

بسته های پستی باید طبق متون قانونی اتحادیه جهانی پست با اظهارنامه گمرکی در فرایند ترخیص کالا از گمرک همراه باشد.

 

منظور از لوازم حرفه ای در گمرک

Professional Equipment

تجهیزات مورد نیاز برای انجام کار، تجارت یا حرفه شخصی است که وارد کشوری می شود تا حرفه ی خود را در آن کشور به کار گیرد.

این تجهیزات شامل موارد مندج در فهرست تشریحی است:

الف) پیوست ها A,B,C عهدنامه گمرکی راجع به واردات موقت تجهیزات حرفه ای سال ۱۹۶۱ بروکسل

ب) پیوست B.2 عهدنامه سال ۱۹۹۰ استانبول

در کشورهایی که سیستم ATA به کار برده می شود دفترچه های ATA طبق قانون برای ورود کوقت تجهیزات حرفه ای پذیرفته می شود. ترخیص کالا از گمرک

محموله های امدادی در گمرک

Re-leaf Consignments

کالا هایی شامل همه نوع وسایل نقلیه، مواد غذایی، دارو، البسه، پتو، چادر، خانه های پیش ساخته، وسایل تصفیه آب، وسایل مربوط به ذخیره آب و سایر کالا های مایحتاج اولیه است که برای کمک به آسیب دیدگان از حوادث طبیعی و بلایای مشابه استفاده می شود.

تمام تجهیزات، سایر انواع وسایل نقلی، به ویژه حیوانات تربیت شده، آذوقه، تدارکات، لوازم شخصی و دیگر کالاها برای کارکنان امدادگر به منظور اجرای وظایفشان و برای حمایت از آن اها در ارتباط با معیشت و فعالیت آن ها در قلمروهایی که از بلایا آسیب دیده اند در طول مدت ماموریت آن ها. ترخیص کار گمرک

ترخیص کالا

حمل و نقل کالا از طریق آب های ساحلی – رویه کابوتاژ در گمرک

The Carriage of Goods Coast Wise Procedure

رویه گمرکی است که به موجب آن:

الف) کالا های در گردش آزاد ( داخلی ) به کالا های واردات شده که تحت شرایطی که باید در یک کشتی به جز کشتی وارداتی که با آن وارد قلمورو گمرکی شده اند حمل شوند، در یک نقطه از قلمرو گمرکی بارگیری شوند و در یک نقطه دیگر در همان قلمرو گمرکی تخلیه شوند. شرکت ترخیص کار

 

طرف ثالث در گمرک

Third Party

هر شخصی است که مستقیما یا از طرف شخص دیگری در ارتباط با واردات کالا ، ترخیص کالا ، صادرات کالا ، جا به جایی یا انبار کردن کالا با گمرک سر و کار دارد.

 

تسهیل تجاری در گمرک

Trade Facilitation

ساده سازی و هماهنگ سازس رویه های تجارت بین الملل که شامل فعالیت ها، شیوه های کار، تشریفات دخیل در جمع آوری، ارائه، ارتباط دهی و پردازش داده های ضروری برای جا به جایی کالا ها در تجارت بین الملل می شود.ترخیص کار

 

مسافر در گمرک

Traveler

هر شخصی که به طور موقت وارد قلمرو کشوری شود که در آن جا به طور متعارف اقامت نداردیا آن قلمرو را ترک می کند.

هر شخصی که قلمرو کشوری را که به طور متعارف در آن اقامت دارد ترک می کند یا برمی گردد به همان قلمرو

شرکت بازرگانی ترخیص کارا به عنوان یک حق العمل کار گمرکی خدمات ترخیص کالا از گمرکات زیر را انجام می دهد.