واردات استنلس استیل و ترخیص استیل

واردات استنلس استیل و ترخیص استیل

واردات ورق استیل به ایران بر اساس آمار ارائه شده از گمرک جمهوری اسلامی ایران در ۵ ماه اول سال ۱۳۹۵ بیش از سه هزار تن با ارزش دلاری بیش از ۵۵ میلیون دلار می باشد. این میزان واردات ورق استیل ۰٫۳۳ درصد ارزش دلاری و ۰٫۲۳ درصد حجم کل واردات کالا در این ۵ ماه می باشد.

واردات استنلس استیل و ترخیص استیل

واردات استنلس استیل و ترخیص استیل

 

ورق استیل از جمله کالاهایی است که در صنایع مختلف کاربردهای فراوانی دارد و با ضخامت های گوناگون به شکل رول یا شیت به صورت سرد نورد یا گرم نورد وارد کشور می شود. در پنج ماه نخست سال ۹۵ بیش ترین حجم واردات استیل از تایوان،خرید از چین، کره، واردات از ترکیه و امارات متحده عربی بوده است که به صورت دقیق در نمودار نشان داده شده است.

ارزش دلاری واردات استنلس استیل و ترخیص استیل از گمرکات کشور

ارزش دلاری واردات استنلس استیل و ترخیص استیل از گمرکات کشور

میزان واردات استنلس استیل از کشورهای مختلف

بر اساس آمار می توان گفت که از لحاظ حجمی، ۴۲ درصد واردات استیل از تایوان، ۲۵ درصد واردات از چین، ۱۶ درصد واردات استیل از کره، ۴ درصد واردات ورق استیل از ترکیه، ۴ درصد واردات استیل از امارات عربی و مابقی از سایر کشورها بوده است.

همچنین بر اساس ارزش دلاری، سهم واردات کالا و ترخیص ورق استیل از هر کشور را می توان گفت که ۴۳ درصد واردات و ترخیص استیل از تایوان، ۲۳ درصد واردات ورق استیل از چین، ۱۹ درصد واردات و ترخیص استیل از کره، ۳ درصد واردات استیل از ترکیه، ۳ درصد واردات از دبی و مابقی از سایر کشورها می باشد.

همان گونه که بیان شد ورق استیل در ضخامت های گوناگون و با طرح های مختلفی تولید می شود و بر اساس مشخصه های خاص هر کدام کد تعرفه ای به آن ها تعلق می گیرد تا در گمرک، امور ترخیص و تشریفات گمرکی دقیق تر انجام شود. همچنین ترخیص کاران و حق العمل کاران گمرکی بر اساس این کد تعرفه ها بتوانند فعالیت های مربوط به ترخیص کالا را انجام دهند. با توجه به مقررات صادرات و ورادات مصوب سال ۱۳۹۵ واردات انواع ورق استیل تحت کد تعرفه ۷۲۱۹ تا ۷۲۲۰ صورت می گیرد. که بیش ترین میزان ورادات ورق استیل از لحاظ حجمی مربوط به کد تعرفه ی ۷۲۱۹ یعنی محصولات از فولاد زنگ نزن تخت فقط سرد نورد شده، باپهناي ۶۰۰mm يا بيشتر به ضخامت ۵/۰ لغايت ۱mm می باشد که ۳۵ درصد واردات و ترخیص کالای ورق استیل در این دوره ی پنج ماهه را به خود اختصاص داده است.

بعد  از این نوع استیل بیش ترین میزان واردات استیل مربوط به محصولات از فولاد زنگ نزن تخت فقط سرد نورد شده،  با پهناي ۶۰۰mm يا بيشتر به ضخامت ۱ لغايت ۳mm با کد تعرفه ی ۷۲۱۹ با حقوق ورودی ۵ درصد می باشد که ۲۲ درصد کل واردات استیل در این مدت بوده و ۱۷ درصد واردات ورق استیل مربوط به محصولات از فولاد زنگ  نزن  تخت نورد شده، باپهناي ۶۰۰mm ، يا بيشتر که در جاي ديگر ذکر نشده، با کد تعرفه ۷۲۱۹ و حقوق ورودی ۵ درصد می باشد. همچنین ورق استیل با کد تعرفه ۷۲۱۹ یعنی محصولات از فولاد زنگ نزن تخت فقط سرد نورد شده، با پهناي ۶۰۰mm يا بيشتر به ضخامت کمتر از ۵/۰ mm در این بازه زمانی ۱۱ درصد کل واردات ورق استیل را به خود اختصاص داده است و ۱۵ درصد واردات ورق استیل از سایر کدهای تعرفه می باشد.

زمانی که ورق های استیل در کانتینرهای ۲۰ فوتی وارد گمرک ایران می شوند کارگزاری گمرک یا شرکت ترخیص کالا یی مانند ترخیص کارا فعالیت خود را در گمرک توسط ترخیص کار گمرکی آغاز کرده و پس از طی تشریفات گمرکی ورق استیل ترخیص شده را جهت ارسال به انبار صاحب کالا بارگیری نمایند و یا محموله را تحویل نماینده قانونی صاحب کالا دهند. همان گونه که می دانیم ورق استیل از کشورهای مختلفی خریداری شده و از طریق گمرکات مختلفی وارد می گردد و در آنجا توسط ترخیص کار و حق العمل کار گمرکی، ترخیص می شود. در ۵ ماه نخست سال ۱۳۹۵ بیش ترین میزان ترخیص ورق استیل از لحاظ حجمی به ترتیب از گمرک شهید رجایی،  گمرک سیرجان، گمرک بازرگان و گمرک معاوانت ترانزیت تهران بوده است. همچنین از لحاظ ارزش دلاری می توان بیان کرد که ۹۲ درصد ترخیص استیل از گمرک شهید رجایی، ۳ درصد ترخیص از گمرک سیرجان، ۲ درصد ترخیص استیل از گمرک تهران، ۱ درصد ترخیص از گمرک بازرگان و مابقی ترخیص ورق استیل در سایر گمرکات کشور صورت گرفته است.

بیشتر بخوانید : ترخیص کالا از گمرک ، شرکت ترخیص کالا ، واردات از چین ، واردات از ترکیه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *