مجله گمرک شماره ۸۲۹ و ۸۳۰

در سامانه نفتی ثامن

مجله گمرک شماره ۸۲۹ و ۸۳۰ ( نشریه گمرک ایران ۸۲۹ و ۸۳۰ )

در این شماره از نشریه گمرک جمهوری اسلامی ایران مطالب زیر را می خوانید :

۱-در حاشیه حضور وزیر اقتصاد در اجلاس سالانه بانک جهانی و صندوق بین المللی پول صورت گرفت : دیپلماسی فعال اقتصادی ایران در بزرگ ترین رویداد اقتصادی جهان

۲- تأکید بر توسعه روابط اقتصادی دو کشور ایران و ارمنستان : وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان در دیدار با رئیس کمیته درآمدهای دولتی ارمنستان بر توسعه روابط اقتصادی دو
کشور تأکید کرد.

۳-در دیدار مسئولان سازمان تجارت خارجی ژاپن با رئیس کل گمرک ایران : ژاپنی ها برای تسهیل و توسعه تجارت با ایران اعلام آمادگی کردند.

۴-رکورد شکنی درآمدهای گمرکی در نیمه نخست سال ۹۶ :گمرک ایران از رکورد شکنی درآمدهای گمرکی در نیمه نخست سال ۹۶ خبر داد و اعلام کرد ، درآمدهای گمرکی در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۷ درصد افزایش داشته است.

۵-تقدیر از تلاشهای گمرک ایران در مبارزه با مواد مخدر در اجلاس WCO در استرالیا : بیست و هفتمین اجلاس دفتر اطلاعات منطقه ای سازمان جهانی گمرک (RILO ) در شهر کارینز کشور استرالیا برگزار شد و از تلاش های گمرک ایران برای مبارزه با مواد مخدر و کسب رتبه اول گمرک ایران در زمینه تجلیل به عمل آمد.

۶-صف تانکرهای فرآورده های نفتی در گمرکات مرزی از بین رفت : با اصلاح دستورالعمل صادرات فرآورده های نفتی و مشتقات مایع نفت و گاز، صف تانکرهای در انتظار آزمایش محموله از بین رفت.

۷- الزام قطعی صادرکنندگان فرآورده های پتروشیمی به ثبت معاملات در سامانه نفتی ثامن : علی اکبر شـامانی در جلسـه ویژه گمـرک بـا شـرکت های پتروشـیمی بـا اشـاره  راه انـدازی و نهایـی شـدن سـامانه ثبـت الکترونیکـی معاملات نفتی(ثامـن) گفـت: اسـفند ماه سـال گذشـته، سـتاد مبـارزه با قاچـاق کالا و ارز طـی دو ابلاغیـه اعلام کـرد که بـا توجه بـه فلسـفه پیدایش سـامانه ثامـن بایـد کلیـه معاملات نفتـی در این سـامانه ثبت شـود و اسـناد منشأ از حالـت کاغذی خارج شـده و بر روی سـامانه ثامن به صورت الکترونیکی قرار گیرد.

۸-استاندارد اجباری برای پروفیلهای پلی وینیل کلراید سخت: سازمان ملی استاندارد ایران با ارسال نامه ای به گمرک، اجرای استاندارد اجباری در مورد پروفیلهای پلی وینیل کلراید سخت ( U-PVC )برای تولید در پنجره را اعالم کرد.

۹- تنفیذ بندهایی از تفاهم نامه سازمان غذا و دارو به گمرک : سـازمان غذا و دارو طی نامه ای به گمـرک بخشه ایی از مفـاد تفاهم نامه امضا شـده بین این سـازمان و گمرک را تنفیذ کرد.

۱۰- فهرست بهروز شده کالاهای وارداتی مشمول استاندارد اجباری سال ۹۶: سازمان ملی استاندارد ایران در نامه ای به گمرک ایران فهرست به روز شده کالاهای واردات ی مشمول استاندارد اجباری در سال ۹۶ را اعالم کرد.

۱۱- برگزاری هفدهمین اجالس جهانی مبارزه با تروریسم در سازمان جهانی گمرک: به دعوت انستیتو بین المللی مبارزه با تروریسم ( ICT ) خانم آنا هینوجوسا مدیر بخش تطبیق و تسهیل سازمان جهانی گمرک (WCO )در هفدهمین اجالس جهانی مبارزه با تروریسم که در سپتامبر ۲۰۱۷ برگزار شد و حضور یافت درخصوص گمرک و نقش آن در مبارزه با تروریسم سخنرانی کرد.

۱۲- برگزاری شصتمین جلسه کمیته سیستم هماهنگ سازمان جهانی گمرک (WCO): کمیته سیستم هماهنگ سازمان جهانی گمرک (H.S.C) شصتمین اجالس خود را از ۲۷  سپتامبر لغایت ۶ اکتبر ۲۰۱۷ در ستاد مرکزی WCO واقع در بروکسل برگزار کرد. در این اجالس ۱۶۹ شرکت کننده به نمایندگی از سوی ۷۸ کشور طرف قرارداد کنوانسیون سیستم هماهنگ (H.S) و ۳ سازمان بین المللی حضور داشند.

۱۳- با امضای یک تفاهم نامه در زمینه تبادل الکترونیکی اطلاعات سازمان اموال تملیکی به سامانه جامع گمرکی پیوست: با پیوستن سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی به سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی و امضای تفاهم نامه در این زمینه تبادل اطلاعات کالاهای متروکه میان دو سازمان الکترونیکی شد.

۱۴- معاون حقوقی و نظارت گمرک ایران بیان داشت: ثبت پرونده های قضایی در گمرک به صورت تمام الکترونیکی، حسابرسی پس از ترخیص به عنوان یکی از ابزارها و رویه های نوین در دنیای امروز، جهت اعمال همزمان کنترل و تسهیل تجارت و بخشی از مدیریت ریسک مؤثر مبتنی بر تحلیل آسیب شناسی، در سال های اخیر مورد توجه گمرک ایران قرار گرفته و هم به عنوان الزام قانونی و هم الزام شرایط حاکم، جهت استقرار آن حرکت نموده که می توان به اقدامات مؤثری همچون حسابرسی پس از ترخیص کالا چند شرکت مهم، اختصاص یکی
از معاونت های دفتر بازبینی و حسابرسی جهت این امر و تهیه شیوهنامه اجرایی حسابرسی پس از ترخیص اشاره کرد.

۱۵-ارزیابی مسعود دانشمند از حذف صدور گواهی مبداء صادرات بین ایران و ترکیه: در پی حذف صدور تأییدیه گواهی مبداء از سوی کنسولگری های ایران و ترکیه برای صادرات کالا بین دو کشور به نظر می رسد که روند تجارت فیمابین از سهولت و سرعت بیشتری برخوردار و مشکلات فعالان اقتصادی دو کشور کمتر شود. مسعود دانشمند عضو اتاق بازرگانی تهران طی گفت و گویی به تبیین نظرات خود در این زمینه پرداخته است.

۱۶- نماینده مجلس و رئیس هیأت تحقیق و تفحص از مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت : نقش پر رنگ سامانه جامع امورگمرکی در کاهش قاچاق کالا

۱۷-رئیس هیئت مدیره اتحادیه حق العملکاران گمرکی ایران گفت: کسانی که با سامانه جامع گمرکی مخالفت می کنند منافعشان به خطر افتاده است

۱۸- رشد صادرات از گمرکات استان یزد در شش ماهه نخست سال جاری : مدیر کل گمرکات استان یزد با بیان این که این گمرکات از نظر وزنی هشتمین گمرک صادراتی کشور است، گفت: در شش ماهه نخست سال جاری صادرات استان از حیث ارزش ۱۵ و از نظر وزن ۱۳ درصد رشد یافته است.
۱۹-تردد ۴/۳ میلیون نفر از گمرکات جزیره قشم در نیمه نخست امسال.

 

 

مجله گمرک شماره 830 829, نشریه گمرک ایران 829 ترخیص کالا , خبر گمرک , اخبار ترخیص کالا 830, 829

مجله گمرک شماره ۸۳۰ ۸۲۹, نشریه گمرک ایران ۸۲۹ ترخیص کالا , خبر گمرک , اخبار ترخیص کالا ۸۳۰, ۸۲۹